Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo Wodne (Dz. U. z 2012 r. poz. 145 z późn. zm.) nakładała w art. 120 ust. 1 na dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej obowiązek opracowania warunków korzystania z wód zlewni. Zgodnie z art. 120 ust. 1 ustawy Prawo wodne są one ustalane w drodze aktu prawa miejscowego i publikowane we właściwych, pod względem terytorialnym, dziennikach urzędowych województw. Zlewnie, dla których opracowywane są warunki korzystania z wód wskazane są w planach gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy.
Warunki korzystania z wód są, obok planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza, podstawowym dokumentem planistycznym w zakresie gospodarowania wodami oraz narzędziem wspomagającym proces zarządzania zasobami wodnymi i kształtowania sposobu ich użytkowania. Głównym zadaniem warunków jest wspomaganie osiągnięcia celów środowiskowych wskazanych w planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza. Warunki korzystania z wód zgodnie z art. 116 ustawy Prawo Wodne określają:
• szczegółowe wymagania w zakresie stanu wód wynikające z ustalonych celów środowiskowych,
• priorytety w zaspokajaniu potrzeb wodnych,
• ograniczenia w korzystaniu z wód na obszarze zlewni lub jej części albo dla wskazanych jednolitych części wód niezbędne dla osiągnięcia ustalonych celów środowiskowych, w szczególności w zakresie:
- poboru wód powierzchniowych lub podziemnych,
- wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi,
- wprowadzania substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego do wód, do ziemi lub urządzeń kanalizacyjnych,
- wykonywania nowych urządzeń wodnych.
Warunki korzystania z wód zlewni rzeki Mień
Warunki korzystania z wód zlewni rzeki Redy
Warunki korzystania z wód zlewni rzeki Brdy