Bydgoski węzeł wodny
Bydgoski Węzeł Wodny tworzą budowle hydrotechniczne oraz cieki wodne łączące się w obrębie miasta Bydgoszczy i jego najbliższej okolicy:
- rzeka Brda,
- rzeka Wisła,
- Kanał Bydgoski,
- rzeka Młynówka,
- Kanał Górnonotecki,
- jazy – Farny, Ulgowy i walcowy,
- śluzy – Czersko polskie, Brdyujście, Miejskie (nr 1, 2 i 3),
- elektrownie wodne.
Schemat sytuacyjny fragmentu Bydgoskiego Węzła wodnego w okolicy ujścia Brdy do Wisły
Schemat sytuacyjny fragmentu Bydgoskiego Węzła wodnego w centrum Bydgoszczy
Długość miejskiego odcinka Wisły wynosi 14 km, Brdy 28 km i Kanału Bydgoskiego 6,5 km. Łączna długość linii brzegowej trzech głównych cieków BWW sięga 100 km.
Bydgoski Węzeł Wodny jest miejscem, w którym następuje połączenie dróg wodnych na skrzyżowaniu głównych polskich osi hydrograficznych:
- wschód–zachód (droga wodna Wisła-Odra),
- północ–południe (rzeka Wisła).
Przecina się tutaj siedem szlaków turystycznych, żeglugowych i kajakowych.
Dlatego ma on duże znaczenie gospodarcze, energetyczne i turystyczne. Na obszarze miasta działają trzy elektrownie wodne, odbywa się transport towarów masowych, wycieczki statkami żeglugi śródlądowej, spływy kajakowe oraz regaty wioślarskie i żeglarskie.
Projekt związany z remontem urządzeń hydrotechnicznych został dofinansowany z środków narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Są to Śluza Brdyujście, Śluza Miejska nr 2 i Jaz Farny.
Wszystkie te obiekty są w złym stanie technicznym i wymagają gruntownego remontu.
Śluza Brdyujście została oddana do użytku w 1879 r. podczas kanalizacji odcinka Brdy w obrębie Bydgoszczy. Z eksploatacji została wyłączona w 2002 r., po wybudowaniu w 1999 r. nowej śluzy Czersko Polskie.

Fot. RZGW w Gdańsku
Śluzę Miejską nr 2 w obecnej postaci uruchomiono w 1915 r., wraz z nowym odcinkiem Kanału Bydgoskiego dostosowanym do transportu 400-tonowych barek. Śluza Miejska umożliwia pokonywanie przez jednostki pływające trzymetrowej różnicy poziomów wody. Podnoszone są statki płynące w górę rzeki w kierunku Kanału Bydgoskiego i Odry. Przed śluzą Miejską rzeka Brda rozdziela się na dwie odnogi: Brdę skanalizowaną, na której znajduje się śluza oraz Młynówkę.

Fot. RZGW w Gdańsku
Jaz Farny znajduje się pomiędzy rzeką Młynówką a Brdą. Jego zadaniem jest przepuszczanie wód Młynówki do Brdy, przy różnicy poziomów wody powyżej 3,36 m. Ostatni poważny remont obiektu, wybudowanego w 1899r. miał miejsce w 1996 r.

Fot. RZGW w Gdańsku
> Zakończenie remontu Jazu Farnego
> FILM Z REALIZACJI BUDOWY
> FILM Z REALIZACJI BUDOWY
data aktualizacji artykułu: 2013-12-30 13:21:00